Scholarship and Award Winners

  • 2015 Award Winners

    Scholarship and Award Winners 2015

    Regional School Librarians of the Year:
    Clinch Region – Earlene Lester, Coeburn Primary School, Wise County
    James Region – Brook Davis, Varina High School, Henrico County
     Potomac Region– Andria Donnelly, Discovery Elementary School, Loudoun County
    Rappahannock Region – Michelle Yates, King William High School, King William County
    Roanoke Region – Linda Yeatts, Tunstall High School, Pittsylvania County
    Shenandoah Region – Andrea Nolley, Smithland Elementary School, Harrisonburg City
    York Region – Elizabeth Crispino, Matoaka Elementary School, Williamsburg-James City County

    Administrator of the Year: Dr. John Wheeler, Atlee High School, Hanover County

    Dickinson Scholarship: Andrea Misener

    Rutherford Memorial Scholarship: Carolyn Sexton

    School Library Program of the Year: Carver Middle School, Chesterfield County

  • 2014 Award Winners

    VAASL 2014 School Librarian of the Year
    Lisa Manikas, Forest Park High, Prince William County

    Regional Librarian of the Year
    Clinch Region- Lisa Henderson, Watauga Elementary, Washington County
    James Region- Kathleen Roberts, River’s Edge Elementary, Henrico County
    Potomac Region- Lisa Manikas, Forest Park High, Prince William County
    Rappahannock Region- Laura Godshall, Robert E. Lee Elementary, Spotsylvania County
    Roanoke Region- Robert Joyce, Stony Mill Elementary, Pittsylvania County
    Shenandoah Region-Pam Nelson, William Wetsel Middle School, Madison County
    York Region- Patty Lambusta, Passage Middle School, Newport News City

    Administrator of the Year
    James Dallas – Principal at Discovery Elementary, Loudoun County

    Dickinson Scholarship Award
    Cary Shaffer

    Friend of VAASL Award
    Claudia Reed – Retired VAASL vendor and librarian

    Margaret Rutherford Memorial Award
    Becca Rainey- Bellview Elementary, Montgomery County

    AASL Presentation Award
    Carolyn Vibbert, Sudley Elementary, Prince William County

  • 2013 Award Winners

    VAASL 2013 School Librarian of the Year
    Jeannie Graham, Bon Air Elementary, Chesterfield County

    Regional Librarian of the Year
    Clinch Region- Barbara Gillespie, Tazewell High School, Tazewell County
    James Region- Jeannie Graham, Bon Air Elementary, Chesterfield County
    Potomac Region- Krista Burton, Old Bridge Elementary, Prince William County
    Rappahannock Region- Lauren Ball, Thornburg Middle School, Spotsylvania County
    Roanoke Region- Jo Davis, Chatham High School, Pittslvania County
    Shenandoah Region-Jamie Chapman, Agnor Hurt Elementary, Albemarle County
    York Region- Laurie Bolt, Prenix PreK-8, Hampton City

    Administrator of the Year
    Donald Latham – Principal at Liberty Middle School, Hanover County

    Dickinson Scholarship Award
    Bettina Hinckle

    Friend of VAASL Award
    Lynne Farrell Stover – Teacher Consultant at the Center for Economic Education JMU

    Margaret Rutherford Memorial Award
    Christina Comer- Lee M. Waid Elementary, Franklin County

  • 2012 Award Winners

    VAASL 2012 School Librarian of the Year
    Jen Spisak, Hungary Creek Middle School, Henrico County

    Regional Librarian of the Year
    Clinch Region- Jill Jessee, Holston High School, Washington County
    James Region- Jen Spisak, Hungary Creek Middle School, Henrico County
    Potomac Region- Gretchen Cooley, Sherando High School, Frederick County
    Rappahannock Region- Jenny Ashby, Shirley Heim Middle School, Stafford County
    Roanoke Region- Susan Light, Christiansburg High School, Montgomery County
    Shenandoah Region-Scott Cassell, Riverheads High School, Augusta County
    York Region- Patricia Schell, Gildersleeve Middle School,  Newport News City

    Administrator of the Year
    Dr. Patrick Stanfield – Principal at Midlothian Middle School, Chesterfield County 

    Dickinson Scholarship Award
    Kim Tate

    Meritorious Service Award
    Betsy Davis Boling, Retired from Granby High School, Norfolk City

    School Library Program of the Year
    Dumbarton Elementary School: Librarian- Suzanna Panter, Henrico County

    School Library Educator of the Year
    Cheryl Grobel, Information Literacy Coordinator, Hampton City

  • 2011 Award Winners

    School Librarian of the Year
    Tracy Aitken

    VEMA Regional School Librarians of the Year
    Clinch: Brenda Collins – Carroll County High School
    James: Tracy Aitken – Oak Knoll Middle School
    Potomac: Nicole Choinier-Kroeker – Franklin Sherman Elementary School
    Rappahannock: Cindy Ward – Dixon Smith Middle School
    Roanoke: Heather Balsley – William Byrd Middle School
    Shenandoah: Vicki King – Beverley Manor Middle School
    York: Julia Cooley – Hampton High School

    Media Educator of the Year
    Ann Martin

    Administrator of the Year
    Gary Painter – Principal at Smithland Elementary School

    Dickinson Scholarship Award
    Carrie Campbell

    Friend of VEMA Award
    Paul Barron – Virginia Military Institute
    Meg Bohmke – Stafford County Public School Board

    Honorary Life Membership Award
    Sherry Holt, Hampton City Schools

    Meritorious Service Award
    Tammie Grayson

    Weed and Feed Grant Winners
    Kendel Lively, Lord Botetourt High School Brenda Stafford
    Tanya Breathwaite, Deep Creek High School

  • 2010 Award Winners

    School Librarian of the Year Kathy Meredith, Tomahawk Elementary School, Lynchburg VEMA Regional School Librarians of the Year Clinch: Linda Davis, L.F. Addington Middle, Wise Potomac: Paulette Miller, Liberty Middle, Clifton Rappahannock: Janice Raspen, Conway Elementary School, Fredericksburg Roanoke: Kathy Meredith, Tomahawk Elementary, Lynchburg Shenandoah: Krista Heres, Peter Huhlenberg Middle, Woodstock York: Christine York, Kecoughtan High School, Hampton Administrator of the Year Gina Stetter, Principal of Peter Muhlenberg Middle School, Woodstock Dickinson Scholarship Award Nancy Segal, Graduate student at Longwood University Friend of VEMA Award Linda McBride and Lamont Bagby: Henrico County School Board Honorary Life Membership Award Sherry Holt, Hampton City Schools Meritorious Service Award Jean Remler Weed and Feed Grant Winners Wendy Lusk, Rudlin Torah Academy, Richmond Anna McLean, Fairview Elementary, Roanoke Regina Fuller, Shoemaker Elementary School, Gate City
  • 2009 Award Winners

    Administrator of the Year Karen Thomsen, Principal of Linville-Edom Elementary VEMA School Library Media Specialists of the Year-Regional Level Clinch: Marilyn Garnto, Fort Criswell High School, Max Meadows James: Laura Hoel, Tuckahoe Middle School, Henrico County Potomac: Katherine Fitch, Rachel Carson Middle School, Fairfax County Rappahannock: Cheryl Wonsik, Riverbend High School, Spotsylvania County Roanoke: Nicole Foley, G.W. Carver Elementary School, Salem Shenandoah: Margaret Baker, Berkeley Glenn Elementary School, Waynesboro York: Lisa McKnight-Ward, Granby High School, Norfolk VEMA School Library Media Specialist of the Year-State Level Marilyn Garnto, Fort Criswell High School, Max Meadows AASL Presentation Award Joyce Jones-Ricks Dickinson Scholarship Award Sherry L. Griffith Weed and Feed Grant Winners Indian River High School Chesapeake City Schools Sharon Karibian and Phyllis Hannon Churchland Middle School Portsmouth Public Schools Laurian Newell
  • 2008 Award Winners

    Administrator of the Year Award Michael Dorman, Principal, Stonewall Jackson High School, Shenandoah County VEMA School Library Media Specialists of the Year – Regional Level Clinch – Gail Gilland, Damascus Middle School. Washington County James – Andrea Clarke, Atlee High School, Hanover County Potomac – Jill Woodall, Island Creek Elementary School, Fairfax County Rappahannock – Jacqueline keith, Riverbend High School, Spotsylvania County Roanoke – Nancy Keenan, Glenvar High School, Roanoke County Shenandoah – Rebecca Keese, Walker Upper Elementary School, Charlottesville City York – Mary Craig, John Marshall Elementary School, Newport News currently William Monroe Middle School, Greene County VEMA School Library Media Specialist of the Year – State Level Andrea Clarke, Atlee High School, Hanover County Dickinson Scholarship Elena Johnson, Booker T. Washington High School, Norfolk Meritorius Service Award Rebecca Laine, Mediagram Editor, retired Media Educator of the Year Dr. Rebecca Austin, University of Virginia’s College at Wise, Virginia Highlands Community College, Washington County Schools Rutherford Memorial Award Kimberly Sampson, Luray High School, Page County Honorary Life Member Tammie Grayson, Rodney E. Thompson Middle School, Stafford County Weed and Feed Grant Winners Northwood High School – Smyth County Schools – Anne Bordwine Tuckahoe Middle School – Henrico County Schools – Lollie Hoe A.W. Kling Elementary – Buena Vista City Schools – Sharon Humphreys
  • 2007 Award Winners

    2007 Winners VEMA School Library Media Specialists of the Year – Regional Level James – Gladys Wilder, Swansboro Model Elementary, Richmond City Potomac – Mary Gore, Campbell Elementary School, Arlington County Rappahannock – Tammie Grayson, R. E. Thompson Middle School, Stafford County Roanoke – Mary Jo Krufka, Bedford Elementary School, Bedford County Shenandoah – Clarisse Bushman, Strasbugr High School, Shenandoah County York – Christine Woods, Kecoughtan High School, York County VEMA School Library Media Specialist of the Year – State Level Tammie Grayson, R. E. Thompson Middle School, Stafford County Dickinson Scholarship Kathleen Riopelle Roberts, Richmond Montessori School Meritorius Service Award Marilyn Walls, Hanover County retired Media Educator of the Year Frances Reeve, Longwood University AASL Presentation Award Kathy Lehman, Thomas Dale High School, Chesterfield Wendy Sellors, Marggie L. Walker Governor’s School Shelor Smith, Deep Run High School, Henrico
  • 2006 Award Winners

    Administrator of the Year Award Patrick McCLintock-Comeaux, Principal, Samuel W. Tucker Elementary, Falls Church VEMA School Library Media Specialists of the Year – Regional Level James – John Thomas, Ruby F. Carver Elementary School, Henrico County Potomac – Miriam Cross, River Bend Middle School, Loudoun County Rappahannock – Martha Baden, Drew Middle School, Stafford County Shenandoah – Edmunda Richards, Woodbrook Elementary School, Albemarle County York – Gina Powell, Hidenwood Elementary School, Newport News VEMA School Library Media Specialist of the Year Martha Baden, Drew Middle School, Stafford County Media Educator of the Year Beverly Abdus-Sabur, Chimborazo Elementary School, Richmond City Dickinson Scholarship Susan Surratt, Stone Spring Elementary School, Harrisonburg Honorary Life Member Margaret Vorous, Bedington Elementary School, Martinsburg, West Virginia
  • 2005 Award Winners

    Administrator of the Year Award Dr. Lynn Thorpe, Assistant Superintendent for Instruction, Henrico County VEMA School Library Media Specialists of the Year – Regional Level Clinch – Kathleen Overbay, Stonewall Jackson Elementary, Bristol James – Shelor Smith & Wendy Sellors, Deep Run High School, Henrico County Potomac – Valerie Hillyer, Freedom High School, Prince William County Rappahannock – Linda Sholander, Hampton Oaks Elementary, Stafford County Roanoke – Sandra Grant, Ferrum Elementary School, Franklin County Shenandoah – Diane Goodrich, Stone-Robinson Elementary School, Albemarle County York – Bonnie Sousa, L F Palmer Elementary, Newport News VEMA School Library Media Specialist of the Year – State Level Shelor Smith, and Wendy Sellors, Deep Run High School, Henrico County Media Educator of the Year Lizette Hannegan, Library Media Supervisor, Arlington Public Schools Dickinson Scholarship Amanda Shinaberry, Buffalo Gap High School, Augusta County Rutherford Memorial Award Barbara Stepp, Blacksburg High School, Montgomery County Friend of VEMA Award of Merit Gloria Barber, Virginia Department of Education
  • 2004 Award Winners

    Administrator of the Year Award Dr. Donald Stowers, Superintendent, Pulaski County VEMA School Library Media Specialists of the Year – Regional Level Clinch – Linda Lewis, Thomas Walker High School, Lee County James – Pam Tuggle, N. B. Clements Jr. High, Prince George County Potomac – Kathleen Powers, Crossfield Eementary School, Fairfax County Rappahannock – Marsha Stewart, Parkside Elementary School, Spotsylvania County Roanoke – Ava Jackson, Boones Mill Elementary School, Franklin County Shenandoah – Meneta Deaton, Thomas W. Dixon Elementary School, Staunton York – Diane Capron, Nansemond-Suffolk Academy VEMA School Library Media Specialist of the Year – State Level Diane Capron, Nansemond-Suffolk Academy Media Educator of the Year Audrey Church, Coordinator, Library Media Services, Longwood University Meritorius Service Award Ann Tinsman, Massaponax High School, Spotsylvania County Dickinson Scholarship Ellen Proefrock, Lafayette-Winona Middle School, Norfolk
  • 2003 Award Winners

    Administrator of the Year Award M. Basil Furr, Jr., Marguerite F. Christian Elementary, Chesterfield County VEMA School Library Media Specialists of the Year – Regional Level Clinch – Kim Hobbs, Abingdon Elementary School, Washington County James – Nancy Furr, Lloyd C. Bird High School, Chesterfield County Potomac – Debbie Griffin, Mount Vernon Elementary School, Alexandria Rappahannock – Eileen Godwin, Rodney E. Thompson Middle School, Stafford County Roanoke – Mary Jakubowski, Elliston-Lafayette Elementary School, Montgomery County Shenandoah – Linda Bowers, Wilson Elementary School, Augusta County York – Patti Flanary, Waller Mill Elementary School, York County VEMA School Library Media Specialist of the Year – State Level Debbie Griffin, Mount Vernon Elementary School, Alexandria Media Educator of the Year Charlie Makela, Educational Technology Media and Research Services Specialist,Virginia Department of Education Meritorius Service Award Randy McLawhorn, Account Manager, Follett Library Resources Honorary Life Member Barbara Pearson, Quarles Elementary School, Winchester Dickinson Scholarship Diane Gawalt, Springfield, Virginia Rutherford Memorial Award Patricia Rosensteel, Grafton Bethel Elementary School, Poquoson Friend of VEMA Award of Merit Nolan T. Yelich, Virginia State Librarian Nelson Worley, Director of Library Development and Networking, Library of Virginia, Richmond
  • 2002 Award Winners

    Administrator of the Year Award
    Karen Whetzel, Stonewall Jackson High School, Shenandoah County VEMA

    School Library Media Specialists of the Year – Regional Level
    Clinch – Pamela Lester, Richlands High School, Tazewell County
    James – Julie Tate, Atlee High School, Hanover County
    Potomac – Stuart MacCaffray, Mountain View Adult Alternative, Fairfax County
    Roanoke – Elizabeth Keaton, Concord Elementary School, Campbell County
    Shenandoah – Susan Clark, Thomas C McSwain Elementary School, Staunton County
    York – Ann Thomas, Joseph P King, Jr Elementary School, Franklin City

    VEMA School Library Media Specialist of the Year – State Level
    Julie Tate, Atlee High School, Hanover County

    Dickinson Scholarship
    Sarah Haskins, Green Valley Elementary School, Roanoke County
    Rutherford Memorial Award Linda Howell, Great Bridge High School, Chesapeake

  • 2001 Award Winners

    Administrator of the Year Award
    Mr. C. Rodney Clemmons, Principal, Atlee High School, Hanover County

    VEMA School Library Media Specialists of the Year -Regional Level
    Clinch -Helen Barbrow, Saltville Elementary School, Smyth County
    James – Pam Tinsley, Midlothian Middle School, Chesterfield County
    James – Kit Vaughan, Fulghum Center, Chesterfield County
    Potomac – Elizabeth Johnson, Richard C Haydon ElementarySchool, Manassas
    Rappahannock – Audrey Mitchell, Hamilton-Holmes Middle School, King William County
    Roanoke – Wendy Gibson, Staunton River Middle School, Bedford County
    Shenandoah – Latane Long, Ladd Elementary School, Augusta County
    York – Corrinne Andrews, Butts Road Primary School, Chesapeake

    VEMA School Library Media Specialist of the Year – State Level
    Audrey Mitchell, Hamilton-Holmes Middle School, King William County

    Media Educator of the Year
    Linda Bendall, Library Media Supervisor, Richmond City
    Meritorius Service Award
    Gerri Andrews, Retired Supervisor of Media Services, Chesapeake

    Honorary Life Member
    Mary Froehlich, Stephens City

    Dickinson Scholarship
    Elsie Bryan, Buckingham County High School, Buckingham County

    Rutherford Memorial Award
    Kimberly Sampson, Luray High School, Page County

    SIRS/VEMA Intellectual Freedom Award
    Bev Lammay, Retired Educational Specialist, Henrico County

    AASL Presentation Award
    Audrey Church, Longwood College
    Kathy Lehman, Thomas Dale High School, Chesterfield

    Friend of VEMA Award of Merit
    Harriett Edmunds, Library of Virginia, Richmond